Obáváte se, jak zvládnete tropické letní dny se svým miminkem? Přinášíme vám praktické tipy, jak bez obav přežít teploty i nad 30 stupňů Celsia.
Miminka ještě nemají vyvinutou termoregulaci, a proto se nemohou ochlazovat pocením jako dospělí. Přehřátí organismu u miminka proto poznáte především podle zčervenání kůže, zrychleného tepu, zvýšené teploty a v horším případě i zvracení.
1. Pořiďte děťátku klobouček
Základní ochranou před slunečními paprsky je praktický klobouček, který miminku zakryje celou hlavu i zátylek. Při výběru kloboučku upřednostňujte světlé barvy, které tolik nepřitahují sluneční paprsky. Nejlépe uděláte s bílou, béžovou, růžovou nebo světle modrou barvou.
2. Nezakrývejte kočárek plenou
Velkou kapitolou je ochrana miminka v kočárku. Odolejte pokušení zakrýt korbičku látkovou plenou. Nedostatečné proudění vzduchu způsobí, že se z kočárku stane během chvilky sauna dosahující klidně až k 50 °C. Mnohem lépe uděláte, když pořídíte sluneční clonu, kterou připevníte ke stříšce a k madlu. Velkou službu vám prokáže i speciální slunečník na kočárek. Pokud máte okénko na stříšce, jeho otevřením naopak cirkulaci vzduchu podpoříte.
3. Minimalizujte pobyt na sluníčku a vyhledávejte stín
Pokud je to možné, nevycházejte s miminkem na slunce ve chvíli, kdy má největší sílu (obvykle mezi 11. a 15. hodinou). V tuto dobu se zdržujte raději doma a procházky plánujte na dopoledne a pozdější odpoledne či večer.
4. Vyberte vhodný opalovací krém
Při výběru opalovacího krému se zaměřte na přírodní produkty s minerálním UV filtrem. Kvalitní opalovací krém pro miminka chrání před UVA i UVB zářením, neobsahuje žádné nebezpečné látky a nemá dráždivé složení. Minerální filtry působí oproti chemickým filtrům tak, že na pokožce vytvoří štít, který sluneční paprsky odráží. Ochrana vašeho miminka je tak zaručená.
TIP: Doporučujeme WOODENSPOON opalovací krém s SPF 50 vhodný pro celou rodinu nebo BADGER opalovací balzám bez vůně.
5. Vyzkoušejte oblečení s UV filtrem
Děti do jednoho roku by raději opalovací krém používat neměly. Mnohem lepší ochranou je zakrývání těla před slunečními paprsky. Pokud zrovna tedy nemůžete trávit čas ve stínu, pořiďte děťátku lehké oblečení s dlouhými rukávy opatřenými UV filtrem.
6. Dbejte na pitný režim/časté kojení
Kromě spálení a přehřátí hrozí v horkých letních dnech i dehydratace. Kojené děti ochráníte tak, že budete kojit na požádání. Nelekejte se ani toho, když bude chtít vaše miminko kojit každou půl hodinu. Nekojeným miminkům pravidelně nabízejte kromě umělého mléka i menší dávky převařené kojenecké vody.
7. Hydratujte květovou vodou
Miminka mohou v létě trpět na opruzeniny a potničky. Proto je pravidelně omývejte a nezapomínejte ani na otírání kožních záhybů. V případě vysokých teplot se nebojte ani koupání během dne. Příjemné osvěžení dodá miminku i květová voda.
8. Používejte přírodní repelent
První 2 měsíce života chraňte miminka před komáry a dalším nepříjemným hmyzem moskytiérou na kočárek či postýlku. Větším miminkům pořiďte přírodní repelent k ochraně před komáry i klíšťaty. Doma či na terase jistě využijete speciální tyčinky proti hmyzu s příjemnou citrusovou vůní a čistým složením.
9. Připravte se na vedro i v noci
Letní horka dokážou potrápit nejen v parném dni, ale i během noci. V místnosti, kde miminko spí, proto nechte přes den zatažené rolety či závěsy. Tím zabráníte vyhřátí pokoje. Z postýlky vyndejte veškeré mantinely a polštářky, které zabraňují proudění vzduchu kolem miminka. Večer otevřete okna a udělejte průvan. Dítě v něm však nenechávejte spinkat, aby nenastydlo. Přes okna a židle můžete na noc rozvěsit mokré ručníky, které pokoj lehce ochladí. Na spaní miminku stačí lehký overálek. V opravdu velkém horku může spinkat jen s plenkou.
Čtěte také: Jak chránit před sluncem ty nejmenší z nás?